Yüz Maskesi Nasıl Temizlenir? Cerrahi Maske – Kumaş Maske Temizliği

Bütün Dünyada olduğu gibi ülkemizde de coronavirüs salgını nedeniyle herkes zor anlar yaşıyor. Kendi sağlığımızı ve toplum sağlığını korumak için bir çok kamusal alanda maske takma zorunluluğu geldi. Bazılarımız cerrahi maske kullanırken bazılarımız ise kumaştan kendi yaptığı maskeyi kullanıyor. Peki bu maskeler nasıl temizlenir? Maskemizi nasıl bakterilerden arındırabiliriz?Bunların cevabı yazımızda.

Kumaş Yüz Maskeleri

Diğer kumaş giysilerimizde olduğu gibi kumaştan yapılan yüz maskelerini de aynı şekilde çamaşır makinesine atabiliriz. Sıcak ve sabunlu su kumaşı dezenfekte edecektir. Semptomları olan bir kişiyle etkileşime girdiyseniz, maskeyi ve giydiğiniz kıyafetleri hemen makineyi atın ve ellerinizi iyice sıcak suyla yıkayın.

Uzmanlar maskenizi haftada en az 2 kez yıkamanızı öneriyor. Fakat biz her kullanımdan sonra yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için de elinizde bir kaç tane kumaş maskesi bulundurmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.

Bu arada maske yapımında kullandığınız kumaş ne kadar kalın olursa, hava partiküllerinin giriş-çıkış sirkülasyonu o kadar az olur.

Medikal Maskeler

Standard medikal maskeleri her kullanım arasında yıkanmalı veya sterilize edilmelidir. Özellikle, sekiz saatten fazla kullanım için bu tür maskelere güvenmekten kaçınmalısınız.

Tıbbi maskeleri ılık, sabunlu suyla hafifçe ovalayarak, çamaşır suyu çözeltisiyle püskürterek veya bir dezenfektanla uygulayarak temizleyin. Bu maskeler biraz daha yumuşaktır – makineye dayanması mümkün değildir.

Sabun ve su kullanırsanız, maskeyi suya daldırmamaya çalışın ve kurumadan önce her yerini iyice duruladığınızdan emin olun.

N95 ve Solunum Maskeleri

Yüksek yoğunluklu maskeler ve gelişmiş solunum korumalı olanlar, partikül iletimini önlemede oldukça etkilidir, ancak kumaş maskelere kıyasla nispeten hassastır.

Tıbbi maskeler gibi, ılık su ve sabun, çamaşır suyu veya güçlü alkolik dezenfektan ile nazikçe temizlenmeli veya dezenfekte edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir