Sosyal İzolasyonda Arkadaşlarını Özleyenlere Gelsin: Don’t Starve Together

Çıkış Tarihi: 21. Nisan.2016

Yayıncı Firma: Klei Entertainment

Oyun Türü: Açık Dünya Hayatta Kalma

Oyuncu Sayısı: 1-4

 

 

Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak adına evlerimizde kaldığımız ve biraz da yalnız hissettiğimiz şu üzücü günlerde hem online da olsa arkadaşlarımızla hasret gidermek hem de birlikte hayatta kalma mücadelesi vererek eğlenmek isteyenler için: Don’t Starve Together

Hakkında: Oyunumuza ilk olarak Tim Burton’un elinden çıkmışcasına fantastik-gotik iki boyutlu  ve her biri farklı yeteneklere sahip karakterlerimizden birini seçerek başlıyoruz. (Burada Maxwell hariç tüm karakterlerin isminin “W” harfi ile başlaması pek çok dikkatli gözden kaçmayacaktır.) Bu arada unutmayalım ki oynayacağımız dünyanın özelliklerini de değiştirebiliyoruz. Yani menüde de denildiği gibi: Senin dünyan, Senin kuralların…

Dünyamız inşa edildikten sonra portalın içinden bitiveriyoruz. Oyunun adından da anlaşılabileceği gibi amacımız acımızdan ölmemek. Fakat çilemiz sadece karnımızı doyurmakla da bitmiyor. Yukarıda 4 farklı gösterge var. Mevsimler, açlık durumumuz, sağlık durumumuz ve ruh sağlığımız.

Oyunda uzun süre hayatta kalabilmek için ileri vadede kamp (base) kurarak yemek yapmaya başlamamız elbette şart ancak güzel bir kamp yeri bulana kadar karnımızı doyurmak için etraftaki böğürtlen çalılarına, havuçlara vs. dadanacağımız da aşikar. Gündüz topladığımız böğürtlen havuç gibi meyveleri hava kararınca yakacağımız ateşte pişirerek yemek pek çok meyvenin açlık ve can durumumuza etkisini arttırmaktadır.

Geceleri meşale, kamp ateşi gibi bir ışık kaynağını mutlaka kullanmak zorundayız. Çünkü karanlıkta bizi bekleyen yaratıklar tarafından  saldırıya uğruyoruz ve  bir sonraki doğan günü görmek nasip olmuyor.

Sürekli stabil tutmamız gereken göstergelerimizden biri de ruh sağlığımız. Bahar mevsimlerinde bitmek bilmeyen yağışlar, karanlık, örümcekler, bossların yanında fazla takılmak gibi herhangi bir nedenden bozulan ruh sağlığımız önlemini almazsak, geceleri kamp ateşimizi söndürmeye kalkan nerden geldiği belli olmayan ellerden, belli bir akıl sağlığı seviyesi altında bize saldırmaya başlayan halisünasyonlara kadar başımıza bayağı bir dert açabiliyor.

Oyunumuz açık dünya oyunu olduğu için etrafta keşfedecek çok şey var. Tarımdan yemek sanatlarına, balık tutmaktan arıcılığa, bilimsel aletler inşa etmekten  karanlık ilimlerle uğraşmaya kadar yapılacak  çok şey var.  İlk günler hayatta kalmak çok zorken pratik yaptıkça hayatta kaldığımız gün sayısının arttığı bir oyun Don’t Starve Together.

Sözü açılmışken yazarlarımız sizler için  Don’t Starve Together Karakter ve Hayatta Kalma Rehberi  hazırlığı içindeler..

Bu kötü günler geçene kadar dostlarla birlikte yapılabilecek en güzel aktivelerden…

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir