Alef Dizi İnceleme – Alef Dizisi Oyuncuları – Alef Ne Zaman ?

Kenan İmirzalıoğlu polisiye ve gerilim türünde olan Alef ile geri döndü. Dizinin yönetmen koltuğunda ise birçok ödül alan Emin Alper oturuyor. Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in Kenan İmirzalıoğlu’na eşlik ettiği dizi Fx ve Blu Tv’nin ortak yapımı olarak 10 Nisan’da ekranlarımızdaydı.

Yönetmen : Emin Alper

Bir Türk polisiye dizisi için iddialı bir giriş yapan Alef’in yönetmen koltuğunda İlk uzun metrajlı filmi ile birçok ödüle layık görülen başarılı Türk sinema yönetmeni Emin Alper oturuyor. Tepenin Ardı(2012), Abluka (2015) ve İlk gösterimi 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin “Ana Yarışma” bölümünde yapılan Kız Kardeşler (film, 2019) filmiyle SİYAD’da 10 dalda 11 adaylık elde etmiştir.

Alef

Konusu

FX ve BluTV ortaklığında May Productions tarafından hayata geçirilen, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in paylaştığı ve yönetmen koltuğunda ödüllü yönetmen Emin Alper’in oturduğu Alef, İstanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor.

Osmanlı ve İslam Tarihi’nden izler taşıyan dizide, genç ve hırslı dedektif Kemal (Kenan İmirzalıoğlu) ile tecrübeli ortağı Settar (Ahmet Mümtaz Taylan), İstanbul’da işlenen gizemli bir seri cinayet vakasının peşine düşüyor. Hem kişisel hayatları hem de olaylara yaklaşımlarıyla birbirine tamamen zıt bu ikiliye, bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar (Melisa Sözen) da katılıyor.

Ekip, esrarengiz cinayetlerin peşinde buldukları her delille yüzyıllar boyu saklı kalan bir sır perdesini aralamaya bir adım daha yaklaşırken, hayatlarını kuşatan geçmişin hayaletleri ile de yüzleşmek durumunda kalıyor.

Oyuncu kadrosu ve karakterler

Ana karakterler

Kemal (Kenan İmirzalıoğlu):

Kenan İmirzalıoğlu ALEF'teki karakteri Kemal'i anlattı - Quality ...

Cinayet Büro komiseri. Amiri Settar ve Öğretim görevlisi Yaşar ile birlikte İstanbul`un mistik cinayetlerini çözmeye çalışmaktadır.

 

Settar (Ahmet Mümtaz Taylan):

Alef dizisi Settar (Ahmet Mümtaz Taylan) kimdir?

Cinayet Büro amiri. Komiser Kemal ile ortak çalışmaktadır.

Yaşar (Melisa Sözen):

Melisa Sözen, BluTv'nin yeni mistik polisiyesi 'Alef'i ve ...

Üniversitede öğretim görevlisi. Cinayet Büro’dan komiser Kemal ve onun amiri Settar ile ortak çalışır.

Alef Ne demek? Alef’in Anlamı Nedir?

Alef, İbrani alfabesi’nin ilk harfidir – א. Sayısal değeri 1’dir. Ses değeri yoktur. Sesini, üzerine konan ünlü harfleri ifade eden noktalama işaretinden alır. Noktalama işaretlerine göre genelde “A” ve “E” olarak okunmasına rağmen ender de olsa “O“, “U” ve “İ” olarak da okunabilir.

—————–(Spoiler İçerir——————–

Önce boğazda bulunan bir transseksüel hayat kadının cesedi ile açılışını yapıyor öykü. Cesedin ortaya çıkışının da bir Hristiyan âdeti olan ‘to fota’ (denizden haç çıkarma) töreninde yaşanması, yapımın genel karakteristiği açısından manidar… Henüz daha ilk cinayetin araştırma sürecinde, dizeye adını veren ‘Alef’ simgesi ile tanışıyor seyirci. Ardından ismi çoktan unutulmuş bir yazar, F.A.K. kısaltmalarıyla hikâyeye dâhil oluyor. Tek kopyası 30 seneden fazladır ortada olmayan ve İslam’da tabir-i caize aforoz edilmiş tarikatlara dair bir romanın yazarı F.A.K.  Bu hiç basılmamış gizemli eser (adı Gökkuşağı ki ilk cinayete de göndermesi var bu anlamda) ve yazarı da dedektiflerin yolunu İslam tarihi bölümünde öğretim görevlisi olan Yaşar Turan ile kesiştiriyor…

Öykü boyunca işlenen seri cinayetlerin birinde oldukça ünlü, muhafazakâr bir yazarın öldürülmesi, diziye esas dokusunu veren ikinci hamle oluyor. Bu ikinci cinayetin F.A.K adlı yazarın eseriyle bağlantısını Kemal çözmeye çalıştıkça, seyirci de seri katilin mesajını ve dolayısıyla senaryonun da alt metnini özellikle 3. bölüm itibariyle daha net anlamaya başlıyor… Karakterlerin kişisel hayatlarındaki çalkantıların yanı sıra, emniyet birimlerinin kendi arasındaki çekişmeleri, cinayet dosyalarına ‘üslerin’ müdahil olması gibi detaylar ve yan hikâyeler de ana omurgayı destekliyor. Bu birden çok katmanlı örgü, Emre Kayış’ın kalemin çıkma. İlk 3 bölüm itibariyle kurguda taşların yerine yavaş yavaş oturduğunu söylemek mümkün. Cinnet getirip kadın cinayeti işlemenin boş vakit aktivitesine dönüştüğü memleketimizde, dört başı mağrur kurulmuş bir seri katil hikâyesini, İslami ve tasavvufi bir altyapı ile kurgulamak iyi bir çalışma ve yaratıcılık gerektiriyor. Dizinin öne çıkan farklılıklarından biri, tüm bu kesişmlerin uyandırdığı ortak merak duygusu.

İkincisi ise gerçekten görüntü yönetmenliğinden (Ahmet Sesigürgil), sanat departmanına (Sedef Gürtop) teknik yapının çok iyi kurulmuş olması. Emin Alper’in kamerasına, alıştığımız standartların üstünde bir ekip hizmet ediyor. Bu özen, doğası itibariyle evde seyrettiğiniz bir yapımın seyir zevkini arttırıyor.

Oyunculuklarda İngiliz Kemal olarak Kenan İmirzalıoğlu dürüst olmak gerekirse maalesef biraz yapay kalıyor. Karakterinin ortamdaki yabancılaşmasını yansıtabilmek adına oyuncunun takındığı tavır, maalesef seyirciyi de karakterden soğutuyor. Emekliliği gelmiş eski kurt polis Settar rolünde Ahmet Mümtaz Taylan, tam da umduğumuz hatta alıştığımız gibi; özellikle ağzına küfür çok yakışıyor, belirtmeden geçmek olmaz. Fakat platform itibariyle rahatça kullanılan küfür dozunun yanında bazı diyalogların da sarktığını, kulağa hiç gerçekçi gelmediğini eklemek gerek…

Son 5 yılda oynadığı her yan rolü karakteristik bir fenomen olarak akıllara kazıyan, AŞT’nin (Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları) duayen ismi Müfit Kayacan, Alef’te de yine kağıt üzerinde küçük gibi görünen bir rolü, adli tıp uzmanını Arap’ı kamera önünde ete kemiğe büründürüyor. Kayacan ile Emin Alper’in Kız Kardeşler filminde de beraber çalıştığını hatırlatalım.

Son bir not daha ekleyelim, Mercan Dede’nin özgün müziklerinden bağımsız özellikle Settar direksiyondayken fonda çalan nostaljik müzikler başlı başına bir ‘çalma listesini’ hak eder cinsten. 8 bölüm sonunda derli toplu bir soundtrack listesi paylaşılır umarız ki…

8 bölümlük Alef’in kalan 5 bölümü her Cuma akşamı saat 21:30’da BluTV’de ve FX ekranlarında yayınlanacak. Karantina günlerinde sürükleyici bir yeri yapım arayanlara tavsiye olunur.

Kaynak : 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir